Податки на нерухомість у 2020 році.

20-06-2020    У 2020 році в Україні продавці і покупці, а також орендодавці нерухомості, як і раніше сплачують державі податки. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (Ст. 164 Податкового кодексу України).

Податки при купівлі/продажу нерухомості в 2020 році:
Питання оподаткування по операціях з нерухомістю регулюються Ст. 167, 172 Податкового Кодексу України, а також частково - ст. 173 Податкового Кодексу України (розмір бази оподаткування).

Податки при купівлі-продажу нерухомості в 2020 році:

Обов'язкові для всіх категорій населення платежі:
- 1% від вартості нерухомості в пенсійний фонд;
- 1% від вартості нерухомості - державне мито;
- послуги нотаріуса.

Якщо продавець володієте нерухомістю менше трьох років, або здійснює продаж нерухомості вдруге у календарному році, додатково потрібно сплатити: 
- 5% від вартості нерухомості - податок на дохід;
- 1,5% від вартості нерухомості - військовий збір.
Тобто, у такому разі податок складатиме 1+1+5+1,5=8,5% від вартості нерухомості.

Якщо продавець є нерезидентом України, або здійснює продаж об'єкта нерухомості втретє у календарному році, додатково потрібно оплатити:

- 18% від вартості нерухомості - податок на доходи фізичних осіб;
- 1,5% від вартості нерухомості - військовий збір.
Тобто, у такому разі податок складатиме 1+1+18+1,5=21,5% від вартості нерухомості.

Податки при оренді нерухомості в 2020 році:

Громадяни, які здають нерухомість в оренду, як і раніше зобов'язані сплачувати податки. Кожен громадянин, який не є приватним підприємцем, але здає нерухоме майно в оренду (нежитлова нерухомість, квартири, будинки чи навіть кімнату в оренду, довгострокову або подобову) має сплатити з отриманого доходу податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 % та 1,5 % військового збору.

Відповідно до Ст. 170 Податкового кодексу України під час нарахування доходу фізичній особі від надання нею в оренду об'єктів нерухомості необхідно враховувати розмір орендної плати, зазначений в договорі оренди, який має бути не меншим, ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.

Мінімальна сума орендного платежу визначається за Методикою визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затвердженою постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1253 «Про затвердження Методики визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб», виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом самоврядування села, селища, місця, на території яких вона розташована.

Згідно зі Ст. 170 Податкового кодексу України, особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є орендодавець, який зобов'язаний це зробити в терміни, встановлені Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду.

Для фізичної особи-підприємця на єдиному податку в межах 100 кв.м. житлова і 300 кв.м нежитлова, а також до 0,2 га земельної ділянки ставка ПДФО з чистого доходу: 18% + військовий збір 1,5%, також єдиний соціальний внесок на чистий дохід, але в розмірі не менше 1039,06 в місяць і з перерахунком в кінці року за ставкою 22% від чистого доходу і в межах максимальної бази 70 845 грн в місяць. Звітність подається щорічно, як і раніше. Ставки єдиного податку на 2 групі  –  944,60 грн, на місяць, на 3 групи  –  5% або 3% + ПДВ. Додатково сплачується єдиний соціальний внесок в розмірі не нижче 1039,06 в місяць, крім пенсіонерів, які звільнені від сплати.

Для визначення ПДФО і військового збору ми використовуємо базу оподаткування не нижче встановленої місцевими органами влади на поточний рік для певних зон. Деякі органи місцевої влади не приймають таких рішень. Наприклад, для Києва вона встановлена на рівні 17,83 грн за 1 кв.м., а в м Дніпро від 19.84 до 78,15 грн за кв. м.

Оскільки порівняно недавно був прийнятий Закон «Про оренду державного та комунального майна», а великий відсоток серед угод з нерухомістю стосується саме оренди, в цій частині в 2020 році нас чекає ряд новацій. Однією з важливих особливостей закону є те, що для оренди майна буде створено два типи переліків: до першого відноситься так зване комерційно привабливе майно, воно буде здаватися через аукціони, а до другого – то майно, яке може надаватися в оренду без конкурсної процедури. Що ж, власне, зміниться? До прийняття цього закону організації, які були в списку пільговиків, мали право на отримання будь – якого майна в оренду без конкурсу. Зараз пільговики мають право отримати в оренду не будь – яке майно, а лише те, на яке немає великого попиту від комерційних організацій, тобто локації гірші.

З 1 лютого 2020 всі нові договори оренди повинні полягати через електронну торгову систему, всі комерційні договори оренди – через онлайн-аукціон. До сих пір ця процедура здійснювалася офлайн. Крім того, новий закон обіцяє скоротити тривалість процедури оренди майна. 

Вернуться на предыдущую страницу